słoik skarbonka

Słoik Skarbonka – Światowy Dzień Oszczędzania

31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, a ponieważ to także Halloween… to potraktowałam temat jeszcze w strasznym klimacie. Wykorzystamy straszne gadżety w szczytnym celu. Jeśli wcześniej bawiliście się w dekoracje na Halloween, to możliwe, że macie już pomalowany słoik, który czeka na swoją kluczową rolę. Słoik skarbonka z którego strach coś wyjąć, to lepsze niż skarpeta, czy zakopywanie w ogródku 😉

Zanim jednak pokażę Wam naszą straszną skarbonkę, chciałam przypomnieć tekst z zeszłego roku. Dotyczy pieniędzy i dzieci. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, oszczędzaniu, wydawaniu. Czy i kiedy dawać kieszonkowe? Zaś na jego końcu wyjaśniam, dlaczego właśnie słoiki są dobre.

słoik skarbonka

Słoik skarbonka

Potrzebne materiały:

  • plastikowy słoik lub pojemnik (wraz z nakrętką),
  • biała farba akrylowa,
  • pędzel,
  • nożyczki (małe i ostre),
  • cienkopis permanentny.

Materiały do wykonania pająka – czarny lub ciemny drucik kreatywny.

W przypadku dzieci lepiej sprawdzają się słoiki plastikowe niż szklane. Jeśli nie macie słoika, to może to być pudełko po kawie (np. po Ince), po przyprawach, puszka po orzeszkach…

Jeśli macie więcej czasu, to lepiej okleić słoik kawałeczkami gazety, dzięki temu, farba nie będzie odpryskiwać, a powierzchnia będzie bardziej gładka. Wydarte kawałki gazety przyklejamy do słoika np. na klej magiczny/introligatorski. Czekamy do wyschnięcia.

Słoik/pojemnik malujemy białą farbą. W czasie gdy farba schnie, wycinamy otwór w nakrętce. Zawsze robię to ostrymi małymi nożyczkami do paznokci. Wbijam delikatnie, żeby wieczko nie pękło i wycinam odpowiedni kształt. Jeśli jakaś krawędź jest nierówna, czy ostra, to można ją wyrównać papierem ściernym lub ostrym pilniczkiem.
Maluję nakrętkę oraz drugą warstwę na słoiku.
Po wyschnięciu czas na napisy.

Pająka, który będzie siedział na nakrętce robię z drucików kreatywnych, jeden wyginam tak, by wystawał pod tułowiem – będzie można go wciskać w otwór w nakrętce i pająk będzie się trzymał.

słoik skarbonka

Oczywiście straszny słoik to tylko jeden z pomysłów. Nasza pierwsza skarbonka powstała metodą pięciolatkowego decupage.

Taka skarbonka to też świetny pomysł na samodzielnie robiony prezent.

No Comments

Leave a Comment