decoupage dla dzieci

Decoupage dla dzieci

Decoupage dla dzieci to wcale nie jest droga zabawa. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych akcesoriów, możemy zacząć już – tu i teraz. Na różne specjalne lakiery, techniki postarzania, udawania pęknięć, przyjdzie jeszcze czas. Spójrzcie, możliwe, że wszystkie potrzebne rzeczy już macie w domu 🙂

Decoupage dla dzieci

Idea jest dość prosta – na powierzchnię wybranego przez nas materiału musimy nanieść wzór z papieru (chusteczki, serwetki). Możemy tą techniką zrobić mnóstwo rzeczy – do użytku domowego i na prezent, codzienne i świąteczne – bombki styropianowe, czy drewniane pudełeczka. Wybraną powierzchnią może być plastik, drewno, sklejka, styropian, szkło – wystarczy, że pokryjemy ją farbą akrylową (czasem wystarczy jedna warstwa, czasem kilka).

decoupage dla dzieci

Decoupage dla dzieci – zawieszki:

decoupage dla dzieci

  • zawieszki ze sklejki (ja kupiłam zawieszki do prezentów we Flying Tiger) – świetnie się nadają jako zawieszki na choinkę,
  • biała farba akrylowa,
  • chusteczka lub serwetka ze świątecznym motywem,
  • klej magiczny/klej magic tzw. introligatorski (po zastygnięciu jest bezbarwny).

Wykonanie krok po kroku:

  1. Rozdzielamy warstwy chusteczki lub serwetki tak, aby została nam tylko ta jedna z nadrukiem. Z niej wydzieramy interesujący nas motyw. Uwaga – taka jedna warstwa jest bardzo cienka i delikatna. Im mniejsze elementy, tym łatwiej je nakleić, lepiej więc większy obrazek, o ile to możliwe, rozdzielić na kilka elementów (np. oddzielnie Mikołaj, oddzielnie choinka). Wydzierany obrazek prezentuj się lepiej niż wycięty nożyczkami.
  2. Malujemy naszą zawieszkę farbą akrylową, jeśli jedna warstwa ładnie nam pokryje, to wystarczy. Jeśli jednak malujemy plastik czy szkło, to często potrzebne są dwie warstwy. Podobnie na powierzchni, na której chcemy zamalować jakiś motyw, czy ciemniejszy kolor. Uwaga – z dużych plastikowych powierzchni farba będzie odpryskiwać, dlatego w tej sytuacji dobrze jest najpierw ją okleić kawałkami gazety. Drzemy ją na małe kawałki i przyklejamy przy pomocy mieszanki kleju (może być zwykły biały uniwersalny klej w tubce, może być też wikol) i wody (w stosunku 1:1).
  3. Na wyschniętej powierzchni robimy małą kropkę kleju magicznego, możemy go rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1 lub nieco mniej. Kładziemy na niej wydarty kawałek chusteczki. Leciutko dociskamy go miękkim pędzelkiem. Teraz możemy przeciągnąć delikatnie pędzelkiem zamoczonym w kleju magicznym – ruchem od środka do zewnątrz obrazka. Nie zawracamy, bo obrazek zacznie się ściągać i drzeć. Im mniej ruchów tym lepiej. Uwaga – najbardziej frustrującym elementem jest właśnie rwanie się chusteczki przy naklejaniu, dlatego najlepiej naklejać małe obrazki, które wystarczy docisnąć do powierzchni posmarowanej klejem.decoupage dla dzieci
  4. Po wyschnięciu całość możemy jeszcze raz pomalować klejem (to nasz substytut lakieru). Po wyschnięciu – klej magiczny zmienia kolor z białego na przezroczysty.

Decoupage dla dzieci, które się wciągną

Jeśli spodobała Wam się zabawa w decoupage, to zamiast kleju zacznijcie stosować podkład oraz lakiery. Jeśli lubicie wszystko w jednym, to polecam Modge Podge Heritage 3 w 1 (klej, podkład, lakier).

Jeśli zaś towarzyszy Wam w zabawie dwulatek, to świetnie będzie mógł działać, jeśli do dekorowania dostanie flamastry lub klej brokatowy. Nie wyrzuciłam tej twórczości, po kilku latach moja dwulatka stwierdziła, że wszystko zamaluje farbą i zrobi od nowa 😉 ciekawe, co obecna dwulatka zrobi z swoimi dziełami za kilka lat.

decoupage dla dzieci

Zajrzyjcie także do innych naszych świątecznych pomysłów. 

Zachęcam Was także do śledzenia profilu mamawymysla.pl na instagramie i na facebooku, gdzie wrzucamy nasze nowe pomysły.

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie na blogu swój komentarz, wierzcie mi, to dodaje skrzydeł bardziej niż jakiekolwiek statystyki 🙂

No Comments

Leave a Comment