mała choinka

Mini choinka dla dzieci – 5 pomysłów

Mini choinka, taka naprawdę mała choinka, jak do domku dla lalek lub jeszcze mniejsza, dla ludzików Lego. To da się zrobić, dziś bawiliśmy się w takie choinki. Każdy miał jakąś wizję, więc przedstawiam Wam 5, które dzieci mogą wykonać samodzielnie i będą zadowolone z rezultatu 😉

mini choinka

5 pomysłów na mini choinki

1. Mini choinka – filc na kartonie

To choineczka, którą zrobiłam wspólnie z dwulatką, ja – choinkę, ona naklejała bombki. Dzieciaki starsze spokojnie sobie poradzą nawet z całym lasem.

Wycinamy półkole z grubszej kartki – np. bloku technicznego – tu były problemy, najprościej odrysować od małej miski. Jednak nawet taka na oko, po złożeniu w stożek, może zostać przycięta przy podstawie i będzie dobrze stała.

mini choinka z filcu

Naklejamy na półkole taśmę dwustronną, kładziemy na zielonym filcu. Wycinamy z filcu. Sklejamy brzeg przy pomocy kolejnego kawałka taśmy dwustronnej.

mini choinka z filcu

Mamy filcowy stożek, jeśli podstawa nie jest płaska i nie przylega do podłoża, to delikatnie, po kawałku odcinamy zaokrąglenia. Przyklejamy pomponiki na klej magik lub klej na gorąco z pistoletu.

mini choinka z filcu

2. Mini choinka – pompony na kartonie

To również choinka do zrobienia już z maluchami. Ja zrobiłam stożek z okładki bloku rysunkowego akurat.

mini choinka z pomponów

Po kawałku smarowałam stożek klejem (z pistoletu na gorąco), a córka naklejała pomponiki według uznania.

mini choinka z pomponów

Zrobiłabym całą zieloną, ale cóż, to nie ja robiłam 😉

mini choinka z pomponów

3. Mini choinka – pompon z włóczki, na korku

To już do zrobienia przez dzieci szkolne, które poradzą sobie ze zrobieniem pompona. Można zrobić go wycinając dwie obręcze z kartonu lub korzystając z gotowych kółek do pomponów (ja mam z Flying Tiger). Pompon krok po kroku znajdziecie np. we wpisie o robieniu myszki dla kota.

mini choinka z pompona

Kiedy dzieciaki opanują robienie pomponów, to naprawdę mają wiele ciekawych pomysłów, jak je wykorzystać. Warto więc chwilę poświęcić na samo robienie pomponów. Potem zaczną doklejać im oczy, przycinać, modelować…

mini choinka z włóczki

W tym wypadku gotowy pompon przystrzygamy, aby nadać mu kształt stożka. Robimy to ostrożnie, kawałeczek po kawałku, aby nie ściąć za dużo. Gotowy stożek z pompona naklejamy na kawałek korka od wina, możemy klejem magikiem, klejem na gorąco albo chociażby na taśmę dwustronną.

4. Mini choinka – druciki kreatywne na korku

Moja ulubiona, ale też najtrudniejsza dla dzieci. Druciki kreatywne potrafią być wredne. Drapią końcówkami, odwijają się lub odskakują jak sprężynki. Osoba, która ma doświadczenie, zrobi taką choineczkę raz dwa. Dzieciaki się namęczyły. Jednak wrzucam Wam, bo może ktoś potrzebuje pomysłu na drzewko do domku dla lalek, czy innych zwierzaków.

Ok. 7 cm kawałek patyka od szaszłyka wbijamy w ucięty kawałek korka od wina (grubość ok. 1-2 cm). Nakręcamy na to pojedynczą warstwę zielonego drucika kreatywnego. Ucinamy (mniej więcej wyszło w połowie drucika).

mini choinka z drucików kreatywnychZostawiamy ok. 1 cm od góry i nakręcamy kolejną warstwę, zaciskając dość mocno, żeby nie odskoczył drucik.

mini choinka z drucików kreatywnychPotem kolejny drucik i robimy warstwę zaczynając od podstawy. Potem jeszcze jeden drucik – od podstawy do środka i zaciskamy mocno.

mini choinka z drucików kreatywnych

Korciło mnie żeby to oprószyć sztucznym śniegiem. Można by też brokatem w kleju…

5. Mini choinka – stożek styropianowy

Stożek styropianowy ma wiele opcji wykorzystania.

 • Możecie nakleić kokardki makaronowe, można powbijać pomponiki albo cekiny przy pomocy szpilek.
 • Można okleić filcem i przyklejać guziki.
 • Można porobić zwitki z tiulu, bibuły albo porwanych kartek i wbijać na szpilki.
 • Można poprzyklejać małe bombki klejem na gorąco.
 • Można też okleić taśmą dwustronną i przykleić ziarenka.

Można też okleić gotowym łańcuchem – to najprostsza opcja a bardzo efektywna, w sam raz dla mniej wprawnych dzieci.

mini choinka stożek ze styropianiu

Zajrzyjcie także do innych naszych świątecznych pomysłów. 

Zachęcam Was także do śledzenia profilu mamawymysla.pl na instagramie i na facebooku, gdzie wrzucamy nasze nowe pomysły.

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie na blogu swój komentarz, wierzcie mi, to dodaje skrzydeł bardziej niż jakiekolwiek statystyki 🙂

1 Comment

 • Adzik tworzy Grudzień 4, 2017 at 9:05 pm

  Fajne te choineczki! 😀 Najbardziej przypadła mi do gustu wersja nr.3, ale kusi mnie też ta ze styropianowego stożka. 🙂

  Pozdrawiam,
  Adrianna – Adzik tworzy

  Reply

Leave a Comment