Coco Chanewl strój na bal przebierańcó

Coco Chanel strój na bal przebierańców, książki i moda

I choć chodziło po prostu o strój na szkolny bal karnawałowy, to wyszedł nam z tego temat na wiele rozmów. Najpierw tak sobie myślałam, że w tym roku pierwszy raz będę szykowała trzy stroje na bal przebierańców. Jednak znowu szykowałam dwa, bo Najstarsza sama swój wymyśliła i przygotowała. Dodajemy więc Coco Chanel strój na bal przebierańców do naszego zbioru przebrań, ale przedstawiamy Wam też kilka przemyśleń i dobrych książek.

Inspirujące książki dla dzieci

Skąd w ogóle ten pomysł? Ano z książki, którą dostała pod choinkę – Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Książka okazała się po pierwsze wciągająca. Po drugie, ponieważ opowieści są bardzo krótkie, to wielokrotnie ciekawość wymuszała pogłębienie tematu. Po trzecie bardzo inspirująca. Nagle się okazało, że na przykład lata 20 i 30 są bardzo ciekawe, że to nie jest to tylko jakiś tam czas przed wojną, a w latach sześćdziesiątych „była fajna muzyka”.

Dlatego kolejna książka, która przydała się przy lekturze – ot tak do zorientowania się w czasie – to „Rzeka czasu. To książka z kategorii – duże i do oglądania. Jeśli „Mapy” są wędrówką w przestrzeni, to ta dodaje nam wymiar czasu.

Książki o modzie dla dzieci

To nie jest tak, że nagle to nastolatki interesują się modą. Wcześniej strój dla wielu dzieciaków także miał duże znaczenie – różowe dwulatki, ulubione piżamy w których koniecznie trzeba było pójść do przedszkola, koszulki z ulubionymi bohaterami… Z jednej strony to tylko ubranie, a z drugiej to nasz manifest.

Najpierw są „książki – ubieranki”, szkicowniki projektantek, książki z naklejkami, ale kiedy okazuje się, że moda jest zjawiskiem dość ciekawym, to warto temat zgłębić.  W związku z tym znalazłyśmy dwie dość interesujące książki… choć przyznam szczerze, że w obu przypadkach nie podobała mi się szata graficzna – chyba wolałabym te teksty w jakimś jasnym czystym wydaniu albumowym z masą fotografii…

Pierwsza to M.O.D.A.” – książka obejmująca swoim zasięgiem ostatnie 150 lat, krótko i przystępnie podane informacje o świecie mody, pomysłach, projektantach. Druga to „Szaty, stroje, ciuszki” – lekko i zabawnie, w stylu krótkich ciekawostek, podana historia ubioru od czasów prehistorycznych. Ta druga, wciągnęła też chłopaków, choć różowa okładka z panią w sukni ich lekko odstraszała na początku 😉

Kiedy przegląda się te książki, to wychodzi naprawdę ciekawa historia nas, ludzi.

Czy moda to coś złego?

Starsze dzieciaki powoli zaczynają się interesować ubiorem i wykorzystaniem go do manifestowania siebie i swojej przynależności do jakiej grupy. Myślę, że to bardzo dobry moment, żeby na temat mody spojrzeć z szerszej perspektywy. Po co nam moda, skąd się bierze, co daje nam fajnego, czy mogą z niej wynikać zagrożenia.

I choć często, my jako rodzice na temat mody reagujemy alergicznie (anorektyczne modelki, zainteresowanie tylko własnym wyglądem, nadmierne przykładanie wagi do opinii innych itd. itd.) – to jednak niekoniecznie słusznie się od razu negatywnie nastawiamy. Zagrożenia te nie wynikają z faktu istnienia mody, ale z innych problemów z którymi borykają się dzieciaki, a to już zupełnie inny temat.

Mówimy o historii mody, ale kiedy rozmawiamy z dziećmi dołączmy do tego nasze współczesne problemy dotyczące na przykład wizerunku kobiet w mediach, czy produkcji i handlu ubraniami (więcej informacji na ten temat znajdziecie na przykład na stronie How to wear fair?)

Coco Chanel strój na bal przebierańców

Coco Chanel strój na bal przebierańców

Rzut oka na grafikę z książki, a później szperanie w internecie i w szafach. Czarna prosta sukienka była na miejscu, do tego jakaś czarna kopertówka wyciągnięta z mojej szafy. Kapelusz – filcowy model melonika prosto z Allegro i koraliki udające perły. Żeby było jednak wiadomo o kogo chodzi, to …dodatkowo doklejone logo na torebce. Logo wycięte z kartonu i oklejone folią aluminiową. No i fryzura oczywiście.

Sami widzicie, że choć mówimy o największej projektantce mody, to mamy typowy kostium DIY (zrób to sama) 😉

Coco Chanel strój na bal przebierańców jest dość prosty w przygotowaniu. Dzięki temu wchodzimy w ogóle w przebrania za autentycznych ludzi, a to morze możliwości. I choć chodziło po prostu o dobrą zabawę, to wyszło z tego chyba coś więcej… 🙂

No Comments

Leave a Comment