dzien dinozaura

Dzień dinozaura 26 lutego

Dzień dinozaura przypada 26 lutego, a jeśli macie w swoim otoczeniu małego fana tych gadów, to wiecie jak ważne to może być święto. Co tu jednak robić w dzień dinozaura? Poniżej garść pomysłów.

Dzień dinozaura – potrawy

Jeśli macie foremki dinozaury, to możecie przygotować dinozaurowe kruche ciasteczka. Najlepsze są najprostsze przepisy, jak ten.

Jeśli foremek nie macie, to nie musicie wcale w nie inwestować. Wystarczy wam foremka małe serduszko (mamy taką małą z zestawu z piaskiem kinetycznym). Dwa wykrojone serduszka łączycie ze sobą i już macie kość dinozaura. W torebce tłuczecie wałkiem czy młotkiem oreo lub jakieś herbatniki kakaowe i już macie „jadalną ziemię”. Taki deser paleontologa możecie też przygotować na dinozaurowe urodziny.

ciasteczka dinozaury

Zawsze też możecie zjeść coś prosto ze swojego dinozaura…

dzień dinozaura

Dzień dinozaura – strój i dekoracje

Możecie tego dnia być dinozaurem (może być i opaska-krokodyl, wycinacie zielony pasek wielkości obwodu głowy – na górze przyczepiacie duże oczy, a na dole rząd białych ostrych zębów) albo poszukiwaczem dinozaurów – zajrzyjcie do naszego stroju Andiego.

Nie zapomnijcie o swoich małych plastikowych gadach, niech też coś mają z tego święta. Możecie im z pudełek, papieru pakowego, kawałków filcu czy bibuły zbudować jaskinię albo wulkan. Spójrzcie na naszą wcześniejszą instrukcję.

Skorzystajcie też z instrukcji stworzenia piniaty i zróbcie piniatę – jajo dinozaura.

dzień dinozaura

Dzień dinozaura – zabawy

Jeśli wygrzebywanie ciastek-kości z deseru przypadło wam do gustu, to możecie kontynuować zabawę zakopując dinozaury w piasku kinetycznym. Dzień dinozaura wypada w zimie, więc może warunki będą sprzyjały zabawie w epokę lodowcową?

W masie solnej możecie zrobić odciski łap lub tworzyć własne amonity, a może zrobicie swoje modele dinozaurów? My robiliśmy z gliny, którą zostawiliśmy do wyschnięcia.

Możecie też ulepić swoją kolekcję kłów z modeliny (jeśli przed ugotowaniem zrobicie w niej dziurki np. patyczkiem do szaszłyków, to potem możecie powiesić je na rzemyku).

dzień dinozaura

Dzień dinozaura – wycieczki

Czy w waszej okolicy są jakieś dinozaurowe miejsca? Jeśli tak to koniecznie je odwiedźcie.

W Warszawie możecie odwiedzić:

Dinozaurowy plac zabaw na Ursynowie,

plac zabaw dinozaury Ursynów

Muzeum Ewolucji PAN,

Muzeum Geologiczne

Jeśli nie macie się jak wybrać, to sprawdźcie najpierw w książce czy w internecie, jakie były rozmiary waszych ulubionych dinozaurów, a następnie wybierzcie się na spacer i spróbujcie odnaleźć te wielkości. Może wasz ulubiony dinozaur jest wielkości pobliskiego sklepu spożywczego? A do którego piętra w waszym bloku by sięgał?

Dzień dinozaura – książki i filmy

Objedzeni ciastkami, wyspacerowani i wybawieni chętnie zwiniemy się w kłębek na kanapie i coś poczytamy. Książek o dinozaurach jest masa, poniżej przedstawiamy po prostu nasze ulubione:

dzien dinozaura

Do obejrzenia zaś polecam programy „Andy i dinozaury” i „Andy i prehistoryczne przygody” (TVP ABC codziennie o 17.20) – programy dla dzieci produkcji BBC Cbeebies – wciągną, z jednej strony nie przestraszą czterolatka, ale i nie zanudzą ośmiolatka.

Z bajek zapewne znacie „Dinopociąg„, ale jest też dość stara bajka „Pradawny ląd” – kto pamięta? 😉 a także produkcja Disneya „Dobry Dinozaur„.

Dla starszych dzieciaków i do wspólnego oglądania polecam pięknie, ale i baaaardzo realistycznie zrobiony serial BBC „Wędrówki z dinozaurami”. Choć powstał pod koniec lat 90, to nic do tej pory go nie przebiło.

Zdecydowanie nie polecam oglądania Parku Jurajskiego, nawet wspólnie, film jest bardzo realistyczny, trup ściele się gęsto i też realistycznie, zdecydowanie powyżej 12 lat (dla niektórych nawet powyżej 30 do oglądania jedynie z zamkniętymi oczami 😉

Życzę Wam dobrej zabawy, dajcie znać jak spędziliście dzień dinozaura 🙂

No Comments

Leave a Comment