jak utrwalić glinę

Jak utrwalić glinę – czyli zróbmy coś szalonego

Dzisiaj będzie o tym, jak można zrobić coś całkiem nie tak i mieć ładny efekt. Wszystko zaczęło się od tego, że kiedyś kupiliśmy sobie glinę kompletnie nie znając się na temacie. Cóż, była świetna zabawa, ale na koniec okazało się, że napisali, że to trzeba wypiekać… w 1000 stopni C 😉 No i padło pytanie – jak utrwalić glinę, jeśli się nie ma pieca?

Glina jako materiał do zabawy

Oczywiście można kupić glinę samoutwardzalną i wtedy problem pt. jak utrwalić glinę, mamy z głowy. Glinka samoutwardzalna po 24 h wyschnie. Jest odporna na wilgoć, wytrzymała i można ją będzie pomalować. Tyle, że kosztuje ok. 8 zł za 0,5 kg, to mało jeśli mają lepić dzieci – a w dodatku trzeba pilnować, bo szybko zasycha. Zwyczajną glinę (glinę ceramiczną/rzeźbiarską) trzeba wypalić w specjalnym piecu, który osiąga temperatury powyżej 900 stopni C. Jednak w tym wypadku możemy kupić kilka kilogramów za te 8zł, a zawinięta w foliowy worek służy nam długo i nie wysycha.
Wiem, że modne są teraz wszelkiego rodzaju masy plastyczne, zimne porcelany i na rynku jest tego mnóstwo. To nie to co kiedyś, że świat się kończył na topornej modelinie. Jednak glina jest niesamowicie przyjemna w modelowaniu, bardzo łatwo nadaje się jej kształt. Dzięki wodzie bardzo ładnie da ją wygładzić, można się nią długo bawić, wcale szybko nie wysycha, a jeśli podeschnie wystarczy ją zwilżyć wodą. Choć brudzi, to łatwo się ją spiera i zmywa – jednym słowem świetnie nadaje się dla dzieci.
 jak utrwalić glinę

Jak utrwalić glinę ceramiczną

Ponieważ to taki wdzięczny materiał, to produkcja szła pełną parą – dinozaury, ludziki, słonie, serca, jednak nie mieliśmy ich jej wypalić. Takie, jedynie wysuszone, dzieło jest bardzo kruche, łamliwe i wrażliwe na wilgoć w otoczeniu. Szukaliśmy więc pomysłu, jak je zabezpieczyć – szukaliśmy czegoś, co powleka, nadaje kolor,  nie jest na bazie wody…
jak utrwalić glinę
Wysuszone dzieło malowaliśmy lakierem do paznokci. To było piękne oszukaństwo. Lakier miał mocny kolor, pięknie się błyszczał, zabezpieczał figurki przed kruszeniem się był łatwo dostępny i stosunkowo tani. Minusem było tylko trudne usuwanie zabrudzeń z rąk i jego zapach.
jak utrwalić glinę w domu
Lakier daje piękne efekty nawet na najprostszych pracach – takich, jak odciśnięte łapy dinozaura. W glinie odciskamy ślad figurki i zostawiamy do wyschnięcia. Następnie malujemy lakierami, możemy powlec też bezbarwnym lakierem z brokatem. Praca wysycha niemal natychmiast (lakiery 60 sekund 😉
dinozaur z gliny

Jak przygotować domowe figurki z gliny do wypieku

Oczywiście jeśli tworzycie wiekopomne dzieła, to spróbujcie jednak je wypalić – wtedy będą o wiele trwalsze, a wypalone możecie pomalować szkliwami osiągając niesamowite kolory. W tej sytuacji możecie poszukać w pobliżu pracowni ceramicznej, gdzie taki piec jest i za jakąś drobną opłatą wypalić te przedmioty. Należy jednak pamiętać o prawidłowym wykonaniu przedmiotu, który ma być wypalony. To tylko kilka głównych punktów na które koniecznie powinniście zwrócić uwagę:
  • Poszczególne elementy przedmiotu powinny być dobrze ze sobą połączone, a łączenia i krawędzie wygładzone.
  • Ścianki przedmiotu powinny mieć taką samą grubość (i nie większą niż 2 cm), dlatego duże gliniane figurki są puste w środku.
  • W glinę nie wsadzamy żadnych ciał obcych – koralików, oczek, blaszek. Przedmioty te albo mogą się roztopić w trakcie wypalania lub sprawić, że glina popęka.

jak utrwalić glinę

Czy warto zapisać się na zajęcia z ceramiki?

Pomalowane słonie mają już prawie rok i prezentują się bardzo dobrze. Jednak na tym nasza przygoda wcale się nie skończyła. Kiedy pojawiły się w naszym Domu Kultury zajęcia z ceramiki, to się zapisaliśmy.
Piszę w liczbie mnogiej, bo wciągnął się każdy – dwulatka, która lepi gąsienice i uwielbia odciski z serwetek. Dziewięciolatka, która samodzielnie realizuje swoje wizje artystyczne. Siedmiolatek, który stanowczo twierdził, że to w ogóle nie dla niego, a teraz wyciągnąć się go z zajęć nie da… i ja. Między ratowaniem wyrobów Najmłodszej a wspomaganiem realizowania koncepcji Starszego mogę też coś ulepić.
Kontakt z gliną jest niesamowicie relaksujący, mimo chaosu przebywania na zajęciach dla dzieci. Materiał jest bardzo plastyczny i łatwo mu nadać kształt. Mimo to, wymaga skupienia i koncentracji. Po 1,5 h szkliwienia wszyscy wyszliśmy fizycznie zmęczeni, ale psychicznie odprężeni. Wkręciliśmy się tak, że przez 1,5 h nikt nie mówił i nie myślał o niczym innym.
Ktoś powie, że glinę można kupić, i obejrzeć filmy na yt. W wielu dziedzinach jestem samoukiem, ale jest taki moment, kiedy naprawdę dobrze jest zaczerpnąć wiedzy od kogoś, kto się na temacie zna. I samo obcowanie z pasjonatem w danej dziedzinie uczy, fascynuje i inspiruje.
Zresztą tak wielu rodzajów glin, czy szkliw nie kupimy do domu. Warto, żeby ktoś fachowym okiem popatrzył na naszą pracę i poprawił błędy. Poza tym, odpadł nam problem – jak utrwalić glinę – bo trafia do tego mitycznego pieca. Chociaż …niektóre dzieła Najmłodszej, których nie chce zostawić do wypalenia, bo się nie może z nimi rozstać, nadal utrwalamy lakierem do paznokci.
Poza tym, fajnie jest iść na wspólne zajęcia z dzieciakami – i skupić się tylko na wspólnym tworzeniu, nie na zasadzie – dzieci się zajmą, a ty w tym czasie w kompie czy na szmacie… 😉
dinozaur z gliny

No Comments

Leave a Comment