mydło decoupage

Mydło decoupage – DIY dla chłopców

Często dostaję pytania – a co chłopcy mogliby zrobić? Szczerze mówiąc nie widzę potrzeby różnicowania na chłopców i dziewczynki. Materiały i techniki są jednakowe dla wszystkich. Często jednak rozchodzi się o same projekty i wzory. Idealnym przykładem jest mydło decoupage. Mydło jak mydło, decoupage jak decoupage. Kiedy jako przykład pokazuję małe mydełko w kwiatuszki, to dziewczynki od razu chcą robić.

mydło decoupage

Kiedy jako przykład pokazałam mydło w sam raz po treningu, to nagle i chłopakom się spodobało. A przecież nadal mydło to mydło, a decoupage to decoupage 😉 Takie mydło nie tylko oryginalnie wygląda i jest świetnym (i tanim) pomysłem na unikatowy prezent. Ono jak najbardziej nadaje się do użytku, a obrazek utrzymuje się na mydle mimo mycia.*

Będę więc chyba częściej wrzucać zwizualizowane DIY dla chłopców.

Mydło decoupage – potrzebne materiały:

 • kostka mydła, najlepiej białego, im mniej wytłoczony napis/logo – tym lepiej,
 • serwetka z wybranym wzorem (nasze piłkarskie są z Pepco),
 • klej z werniksem do decoupage lub specjalne medium do świec i mydeł,
 • nożyczki, pędzel,
 • kawałek papieru ściernego.

mydło decoupage

Mydło decoupage – krok po kroku:

Najpierw papierem ściernym przecieramy wytłoczony wzór na mydle, aby było gładkie. Lepiej zrobić to nad umywalką, czy zlewem, bo pyli się. Przecieramy suchą ściereczką, aby pozbyć się pyłu.

mydło decoupage

Następnie nakładamy warstwę kleju z werniksem lub specjalnego medium. Użyłam takiego tańszego kleju z werniksem do decoupage (8-12 zł), tworzy on wodoodporną warstwę dzięki czemu podczas mycia zmydla się tylko ta strona mydła, która nie ma naklejonego obrazka.

mydło decoupage

*Przy czterech warstwach po kilku dniach mycia obrazki zaczęły schodzić. Jeśli będziemy nakładać o wiele więcej warstw lub użyjemy specjalnego medium (które jest droższe), to wtedy obrazek zostanie na dłużej (aż się zmydli prawie cała kostka) – pytane tylko czy aż taki efekt jest nam potrzebny.

Wycinamy z serwetki wybrane obrazki, pamiętając aby naklejać tylko jedną, tę najwyraźniej zadrukowaną warstwę (przeważnie serwetki mają trzy warstwy).

Kiedy pierwsza naniesiona warstwa kleju wyschnie naklejamy obrazki, pamiętając aby prowadzić pędzelek od wewnątrz obrazka na zewnątrz i już nie wracać (aby obrazek się nie zrolował, czy przedarł).

mydło decoupage

Kiedy obrazek wyschnie nakładamy na całość jeszcze jedną warstwę kleju z werniksem, a następnie po wyschnięciu kolejną. Kiedy ostatnia warstwa wyschnie mydełko możemy zapakować na prezent (Dzień Mamy, zakończenie roku, Mundial?)  lub korzystać 😉

mydło decoupage

 

2 komentarze

 • Joanna Czerwiec 18, 2018 at 7:37 am

  Ostatnio robiłam decoupage na talerzu. Chętnie spróbuję na mydle.dzięki za wpis

  Reply
  • amina Czerwiec 18, 2018 at 11:05 pm

   Talerz, talerz – o widzisz, to podpowiedzialas mi pomysł na wazon 😃 jakoś miałam robić okrecany sznurkiem, ale może właśnie decoupage!

   Reply

Leave a Comment