exploding box

Exploding box – prezent na koniec roku

Dostaję mnóstwo pytań o pomysł na prezent na koniec roku. Odsyłam wtedy do wpisu o książce pamiątkowej własnej roboty. Co jeśli dziecko samo chce zrobić i wręczyć swojej ulubionej Pani prezent na koniec roku? Oczywiście laurka jest zawsze na czasie, tym razem jednak przedstawiamy prezento-laurkę, czyli exploding box.

Exploding box

To propozycja do samodzielnego wykonania dla dzieci 9+ lub do wspólnego z opiekunem – już dla najmłodszych. Tworzymy pudełeczko z przykrywką, które po zdjęciu przykrywki rozkłada się i tworzy kartkę okolicznościową. Całe wnętrze możemy wykończyć według własnego pomysłu, możemy bazować na gotowych dekoracjach, możemy też zostawić w środku miejsce na prezent – własnoręcznie wykonany np. breloczek, broszkę albo coś słodkiego. Tworząc exploding box możemy bazować na gotowym pudełku z przykrywką lub stworzyć je od podstaw.

 

prosty exploding box

prosty exploding box

Exploding box – tworzenie od podstaw

Exploding box to po prostu papierowy sześcian w dwóch częściach 😉 Jedna to dół mający siatkę krzyża składającego się z pięciu kwadratów, a druga to przykrywka.

exploding box

Do tworzenia pudełka używamy grubego papieru – tektury. Bardzo wygodne są specjalne papiery do scrapbookingu, które z jednej strony mają wzór, a z drugiej siatkę milimetrową. W takim przypadku łatwo uzyskać odpowiedni kształt, ale później musimy nakleić drugą warstwę, aby zamaskować siatkę.

Jeśli chcemy mieć małe pudełko, to korzystając z kartki A4 możemy stworzyć takie o boku np. 5 cm, czy maksymalnie 7 cm (szerokość kartki A4 to 21 cm, czyli zmieszczą nam się na krótszym boku 3 kwadraty o boku 7 cm).

Jeśli chcemy mieć większe pudełko, to możemy użyć dwóch kartek A4 i z każdej wyciąć pasek składający się z 3 kwadratów, potem te dwa paski skleimy tworząc krzyż (długość kartki A4 to 29,7 cm – więc max. bok kwadratu to 9,9 cm).

exploding box

Taki krzyż z jednego kawałka (mniejszy) lub z dwóch pasków (większy) to nasza baza.

Wieczko pudełka to kwadrat o długości boku takiej samej jak pudełko + 2-3 mm + 1,5 cm na boczek.Te 2-3 mm więcej są potrzebne, gdyż wtedy łatwiej się nakłada.

exploding box szablon

Nacinamy boczki, zaginamy i sklejamy klejem magic spinając mocno do wyschnięcia.

exploding box

Exploding box – dekorowanie

Możemy dekorować cztery wewnętrzne ścianki, a środek zostawić pusty na prezent. Jeśli cztery ścianki to za mało, to dorabiamy sobie kolejne warstwy.

exploding box

Potrzebny nam jest pasek tej samej szerokości co ścianki, ale nieco krótszy (np. o 1 cm z każdej strony). Tak możemy dorabiać kolejne warstwy.

exploding box

Na ściankach możemy naklejać naklejki, gotowe „scrapki” czy papierowe wzory, kształty, napisy do kupienia w sklepach papierniczych. Możemy też sami wycinać z kolorowych papierów kształty. Jeśli chcemy uzyskać efekt 3D to możemy naklejać je na gąbkę dystansującą lub po prostu na piankę przy pomocy kleju introligatorskiego „Magic”.

exploding box dekoracje

exploding box dekoracje

Oczywiście na zewnątrz także możemy pudełko dekorować.

exploding box dekoracje

Exploding box – na bazie gotowego pudełka

Możemy kupić gotowe pudełka do scrapbookingu – z rozciętymi krawędziami lub takimiskładanymi do wewnątrz. Możemy też użyć zwykłego pudełka z zakrywką i po prostu naciąć wzdłuż jego boki. To gotowe małe pudełeczko, boki oklejone są kolorowymi papierami a do środka wklejony jest kwiatek na druciku kreatywnym. To prosta kompozycja, świetnie nadaje się już dla dzieci w wieku przedszkolnym.

prosty exploding box

Exploding box – niekończące się pole do popisu

Tak naprawdę, to możemy tworzyć kolejne warstwy, ukryte liściki, otwierające się okienka. Nasz exploding box może być świetnym prezentem okolicznościowym czy to na ślub, chrzciny, czy urodziny. Zaś dzieciaki pękają z dumy, kiedy widzą rezultat swojej pracy. Dlatego exploding box to jeden z tematów zajęć, które będę prowadziła na półkoloniach ArtKreacje

exploding box

 

1 Comment

  • Karolina Czerwiec 19, 2018 at 8:55 am

    Świetna sprawa. I jakie ładne wykonanie!

    Reply

Leave a Comment