Olga Tokarczuk – opowieści nieoczywiste

Olga Tokarczuk ma na swoim koncie prawie 30 publikacji, wśród których wyróżnić można między innymi eseje, zbiory opowiadań, powieści i scenariusze filmowe. Jest to autorka, która w 2019 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury dołączając tym samym do zaszczytnego grona czterech pozostałych polskich noblistów literackich.

Pisarka, poetka, eseistka, psycholożka, czyli autorka o wielu twarzach

Olgę Tokarczuk można uznać za najbardziej gorące nazwisko w świecie polskiej książki. Jej pełne oryginalności i nieznające granic opowiadania zostawiają czytelników z wieloma refleksjami i wzruszeniami. Nic dziwnego, że jej twórczość jest doceniana na całym świecie. Największym dotychczasowym sukcesem pisarki jest zdobycie tytułu laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Akademia podkreśliła, że jest to wyróżnienie „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Oprócz tego autorka może poszczycić się także wieloma innymi tytułami, wśród których najczęściej wymienia się poniższe:

– laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Bieguni,
– laureatka Nagrody im. Jana Michalskiego za Księgi Jakubowe,
– dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za Biegunów i Księgi Jakubowe.

Trudne tematy opowiedziane bez granic, czyli docenienie pisarki na całym świecie

Olga Tokarczuk (https://tantis.pl/autor/olga-tokarczuk-a1724477) pisze na tematy nieoczywiste, a jej publikacje można zakwalifikować do gatunku fantasy, science fiction, a także powieści historycznych, sensacyjnych i kryminalnych. Zauważyć w nich można również cechy nawiązujące do charakteru literatury pięknej. Powieści – jak wyjaśnia sama autorka – są tworzone za pomocą języka z pogranicza snu i jawy, a samo pisanie ich „jest (…) przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek”. Pewnego rodzaju ulotność, dyskusyjność i enigmatyczność treści noblistki znajduje uznanie różnych grup osób – także spoza Polski. Warto zaznaczyć, że jej utwory zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.