Czy podręczniki do liceum są darmowe?

Bezpłatne podręczniki to dziś standard w przypadku uczniów szkół podstawowych. Czy jednak i podręczniki do liceum są dzisiaj darmowe, czy jest to jedynie marzenie rodziców? Niestety podręczniki do szkół ponadpodstawowych są u nas nadal w pełni odpłatne, co oznacza, że nie mamy co liczyć na żadną, choćby najmniejszą refundację. Choć podręczniki do szkoły uczeń mieć musi, rodzic nabyć powinien je na swój koszt.

Podręczniki do liceum-obciążenie kieszeni rodzica

W przeciwieństwie do szkoły podstawowej, kupując podręczniki do poszczególnych przedmiotów, nie ma co liczyć na ich zakup i wypożyczenie uczniom przez szkołę. Żadne podręczniki, czy to podręczniki do historii (np: https://tantis.pl/historia-podreczniki-liceum-technikum-c5226), czy polskiego, czy geografii, nie są refundowane. Oznacza to, że zakup w pełni sfinansują rodzice. Na szczęście mogą zrefundować go po części z programu rządowego Dobry Start, który przewiduje przekazanie 300 zł dla rodziców dzieci uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej. Koniecznie więc złóżcie odpowiednie wnioski, by otrzymać choć takie dofinansowanie.

Dlaczego podręczniki do liceum nie są za darmo tak jak dla uczniów szkół podstawowych?

W przeciwieństwie do szkół podstawowych, szkoły średnie nie są objęte programem rządowym, który przewiduje zakup podręczników dla uczniów. Program takiej pomocy przewidziany został wyłącznie do nauczania w szkole podstawowej, stąd nie obejmuje on uczniów szkół ponadpodstawowych. Z tego też powodu konieczne jest, aby kupić wszystkie wymagane podręczniki do szkoły, na własną rękę i z własnego domowego budżetu.

Co można zrobić z podręcznikami po zakończeniu roku szkolnego?

Podręczniki na koniec roku szkolnego można odsprzedać kolegom z młodszych klas. Jest to bardzo popularne, przez co można odzyskać choć część zainwestowanych w podręczniki środków. Odsprzedaż książek ma pozytywne znaczenie dla obydwu stron transakcji. Z jednej strony sprzedający ma pieniądze na zakup książek do kolejnej klasy oraz pozbywa się niepotrzebnych mu już książek, z drugiej strony kupujący nabywa podręczniki taniej, niż musiałby zapłacić za nowe egzemplarze.