Jakich książek potrzebuje Twoje dziecko?

Książka to najlepszy pomysł na prezent, zaraz po pluszowym misiu, czyli najlepszym przyjacielu podopiecznego. Czytanie kształtuje charakter, poszerza wiedzę, pobudza wyobraźnię. Obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniej książki. Istotne będzie to, aby dobrać ją do wieku dziecka. Jeśli treść będzie niezrozumiała, nieciekawa dla czytelnika, szybko straci on nią zainteresowanie. Warto wobec tego postawić na sprawdzone tytuły typu książka Detektyw Pozytywka, od której trudno oderwać się młodemu czytelnikowi.

Idealne książki dla dzieci, czyli jakie?

Przy wyborze książki dla dzieci powinno mieć się na uwadze wiek dziecka, aby wybrany tytuł rzeczywiście zaciekawił czytelnika. Małe dzieci potrzebują przede wszystkim pięknych, kolorowych ilustracji, książek z ograniczoną treścią, napisaną prostym językiem. Wraz z wiekiem rosną wymagania, zmieniają się zainteresowania i zwiększają możliwości. Na wielu okładkach książek dla dzieci można znaleźć informacje na temat tego, dla jakiego wieku są one dostosowane. Oczywiście każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, dlatego zawsze powinno się mieć na uwadze indywidualne potrzeby i preferencje. Nierzadko nastolatkowe lubią sięgać po baśnie, a mniejsze dzieci po komiksy.

W przypadku grupy wiekowej zero najlepszym wyborem są książki w postaci zabawek, czyli materiałowe, z ruszającymi się elementami, wydające dźwięki, bogato ilustrowane, z rymowankami. Starszym dzieciom do trzeciego roku życia można już kupić coś zawierającego więcej treści, ale nadal niezbyt wiele. Krótkie wierszyki i historyjki będą wystarczające. Przedszkolaki uwielbiają książki o zwierzętach, encyklopedie, albumy, historie o rówieśnikach, maszynach, księżniczkach, wróżkach. Świetną opcją będzie między innymi seria książek Detektyw Pozytywka. Będą chętnie czytane także przez starsze dzieci. Można znaleźć w nich wiele zagadek kryminalnych, które podopieczni mogą spróbować rozwiązać samodzielnie lub podążać za głównym bohaterem lektury. W wieku ośmiu lat dziecko jest już w stanie samodzielnie stwierdzić, co mu się dokładnie podoba i dobrać tytuły książek do własnych preferencji.