Położna z Auschwitz

Druga wojna światowa była niewątpliwie czasem, w którym ludzkość została poddana wielkiej próbie. W obozach zagłady większość próbowała po prostu przetrwać nieludzkie warunki. Były jednak osoby, które nawet w obliczu ogromnego ryzyka próbowały pomagać innym.

Niezwykła kobieta

Niesamowicie poruszająca historia, w której bohaterką jest jedna z kobiet osadzonych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Kobieta, która odznaczyła się swoimi heroicznymi czynami na kartach historii to Stanisława Leszczyńska, która będąc osadzoną w Auschwitz Birkenau, próbowała nieść bezinteresowną pomoc ciężarnym kobietom oraz ich nowonarodzonym dzieciom. Będąc jedną z osadzonych, odebrała ponad 3000 porodów.

Tragiczne warunki, brak jakichkolwiek środków higieny oraz narzędzi nie odebrał Stanisławie chęci niesienia pomocy. Kobiety rodzące w Oświęcimiu nie miały żadnych szans na zapewnienie dobrego bytu swoim pociechom, dokładny opis wielu takich historii przedstawia książka Położna z Auschwitz. Ich potomstwo najczęściej umierało w wyniku panujących warunków bytowych w obozie albo poddawane było nieludzkim eksperymentom prowadzonym przez nazistowskich lekarzy. Najlepszym, co mogło spotkać noworodka, to wyjazd do Niemiec i adoptowanie przez niemiecką rodzinę.

Stanisława Leszczyńska została urodzona w Łodzi i w tym samym mieście zmarła 11 marca 1974 r. W czasie wojny męska część jej rodziny działała w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku wpadki w nocy z 19 na 20 lutego 1943 r. cała rodzina została aresztowana i osądzona. Pokłosiem tej sytuacji było trafienie Leszczyńskiej do obozu Auschwitz Birkenau 17 kwietnia 1943, w którym miała numer 41335.

Opinie wielu Polaków

Według opinii dużej liczby Polaków jest to książka bardzo emocjonująca, po przeczytaniu której ciężko zapomnieć przedstawione wydarzenia. Cała opisana historia robi wrażenie tym bardziej, że relacjonującą osobą jest sama bohaterka, więc opisuje ona także swoje własne emocje i spostrzeżenia, dając możliwość próby zrozumienia wielu decyzji.